Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?»

В рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я українцям розповідають про техніки самодопомоги та підтримки тих, хто знаходиться поруч. Пропонуються дієві механізми, які допомагають психологічній стійкості у часи повномасштабної війни.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я стартувала у березні 2023 року за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської.

Мета програми – сприяти формуванню у суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я. Дбати про нього – настільки ж важливо, як і про фізичне здоров’я.

Одним із важливих пріоритетів у діяльності закладів освіти залишається забезпечення психологічної стійкості здобувачів освіти. Педагогічні працівники мають забезпечувати психологічну складову організації освітнього середовища, створюючи умови, що сприятимуть розвитку особистості кожної дитини, збереженню здоров’я та формуванню готовності до самостійного життя.

Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку здобувачів освіти, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.

У фокусі уваги Програми – як подолати стрес та негативні емоції під час війни та як знаходити сили для психологічного відновлення.

Допомогти цьому зможуть матеріали та активності, які підготовлені в рамках Програми ментального здоров’я. Зокрема, посібник про базові навички турботи про себе та інших, додаток BetterMe: Mental Health, проєкт ЮНІСЕФ «Поруч».

Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України.

Всесвітня організація охорони здоров’я– експертний партнер, виконавчий партнер –громадська організація «Безбар’єрність».

Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України. Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна також на сторінках у соціальних мережах:

Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program

Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program

YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program

Twitter – https://twitter.com/howareuprogram

Telegram – https://t.me/howareu_program

Як впоратися з тривогою: ефективні техніки самодопомоги

Постійна загроза обстрілів, тривожні новини, страх за близьких. Усе це породжує тривогу. Вона поглинає інші думки і не дає нормально функціонувати.
Повернути себе в норму допоможуть техніки самодопомоги. Це прості вправи, які можна зробити будь-де і будь-коли. Їх розробили терапевти в межах проєкту «Ти як?» з ініціативи першої леді Олени Зеленської

Дихальні вправи

Дихання животом заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров.

Техніка складається з трьох кроків:

Крок 1. Покладіть руку на живіт.

Крок 2. Зробіть кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих, вдих через ніс і видих через рот.

Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

Сконцентруйтеся на диханні: одну руку складіть як човник і накрийте нею губи, іншу руку покладіть на живіт. Видих — рука йде вниз до грудей, вдих — рука підіймається до рота.

Вправи, що знімають напругу в тілі

Вправа «Техніка релаксації: повільне дихання»

Заплющ очі.

Відчуй ногами підлогу.

Глибоко і повільно вдихни через ніс, рахуючи до 3х

Впусти повітря до самого низу легень.

Тепер повільно видихни через рот, рахуючи до 6ти.

Повтори це мінімум 4 рази.

Але якщо стане зле, зупинись.

Чому «Повільне дихання» фахівці рекомендують як базову вправу?

Стрес проявляє себе по-різному: тривожність, напруження чи фізичний дискомфорт — паморочиться в голові, бракує повітря. Повільне дихання допоможе опанувати себе в усіх цих ситуаціях.

Вправа «Струси з себе стрес»

Встань і підніми ногу.

Активно потруси нею, наче до підошви щось причепилося.

При цьому спробуй розслабити цю ногу.

Тепер так само потруси іншу.

А потім — руки по черзі.

Уявляй при цьому, що струшуєш весь негатив, який накопичено.

Повтори вправу декілька разів.

Вправи, щодопоможутьзаснути

У складні для психіки періоди сон переходить у так звану «стадію очікування» — ми наче спимо, але готові будь-якої миті бігти до укриття. Але сон — основа ментального здоров'я. Без нього нам ніяк, тож навіть зараз потрібно робити все можливе, щоб засинати раніше і спати потрібну кількість годин.

Що допоможе? Окрім наведених вправ, подбайте про: - безпечне місце, навіть коли немає тривоги; - тепло, адже холод провокує неспокій; - звукову атмосферу: тиша, музика або звуки природи у навушниках.

Якщо поради та ритуали не допомагають протягом тривалого часу — не зволікайте, звертайтеся по допомогу до спеціаліста.

1. Дотримуватися правил гігієни сну: не дивитися мультфільми в ліжку, за годину до сну не грати в комп’ютерні ігри. Допоможіть дітям у вечірні години переходити в «тихий» і більш повільний режим, який налаштовує на сон.

2. Створювати ритуали перед сном. Наприклад:

· вмивання;

· переодягання (хоча б маленьку деталь одягу, наприклад, нічні шкарпетки);

· обіймання:

· казки;

· колискові;

· масаж.

«Зараз дітям потрібно більше часу та більше нашої допомоги, щоб відчути хоч відносну безпеку, у якій можна дозволити собі заснути. Ритуали створюють простір передбачуваності — безпеки». Саме звички-ритуали дають сигнал нашій парасимпатичній системі: «Вмикайся, все спокійно, можна розслаблятися».

3. Вигадувати і детально описувати чи створити із подушок та пледів «Безпечне захищене місце»

Дітям, які бояться темряви, можна запропонувати ігри з ліхтариками, тіньовий театр.

· Можна також запитати дитину: «Хто буде Хранителем твого сну чи добрих снів?».

4. Фіксувати ресурс. Перед сном запитати в дитини: «Що б ти хотіла/хотів із собою взяти із цього дня в новий день?»

5. Забезпечити тактильний контакт. Він особливо важливий в умовах стресу та невизначеності.

«Будуть доречні будь-які масажі, поцілунки, обійми, наші теплі доторки. Можливо, дитина прислухається до нашого серцебиття. Саме зараз важлива наша рука, чи іграшка, контакт з якою можна відчуват

/Files/images/мз5 (2).jpg

/Files/images/мз1.jpg

/Files/images/мз2.jpg

/Files/images/мз3.jpg

/Files/images/мз4.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 84

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.